Teczki na dokumenty

Teczka biurowa Jeśli chodzi o teczki do przechowywania dokumentów to mamy w tym względzie wiele różnych propozycji. Pierwsze skojarzenie to pewnie tekturowa okładka, którą wiąże się tasiemką. W środku może mieć kilka skrzydeł, które bronią przed wypadaniem dokumenty. Lepsze teczki mają kolorowy wygląd i połączone są gumką. Jeśli jednak będziemy chcieli na teczki spojrzeć nieco szerzej to okaże się, że są to produkty, które obecnie są mocno zróżnicowane i na rynku znajdzie się wiele różnych propozycji. Pierwszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, gdy omawia się teczki to fastykuła. Słowo wywodzi się z łaciny i odnosi się do zwoju papierów albo dokumentów. Teraz są to okładki, które wykonuje się ze sztywnej tektury, która posiada odpowiednie otwory blisko krawędzi i tam przewleka się taśmę albo sznur. Po włożeniu dokumentów zawiązuje się ten sznur i w ten sposób dochodzi do pełnego zabezpieczenia dokumentów, przed wypadaniem z okładek. Takie rozwiązanie sprawdzać się będzie w zakresie archiwizacji dokumentów. Ale gdy będzie raczej chodziło o ich zwykły obieg to takie rozwiązanie się nie sprawdzi, ponieważ zwykłe teczki będą po prostu dużo bardziej uniwersalne. W zależności od tego jakiego są typu nadawać się będą do trzymania dokumentów jak i do codziennego użytku.

Sprawdzają się w transporcie dokumentów. Zaletą będzie to, że wkładając do teczki nie trzeba ingerować w dokumenty, dziurkować, a w przypadku innych elementów może to być konieczne. Teczki obecnie używane są naprawdę bardzo mocno zróżnicowane. Niektóre mają specjalne skrzydła, niektóre występują w formie pudełkowego boxu, który zamykany jest klapą albo rzepami. W pewnych momentach sprzedaje się teczki, które nieco przypominają koperta. Większe modele mają także zamontowane specjalne przegródki, w których umieszczać można dokumenty. Rodzajów teczek jest naprawdę masa i każdy może dobrać ją do swoich potrzeb. Materiał i kolorystyka Najtańsze są zwykłe białe teczki, wykonane z naturalnego kartonu, który ma gramaturę 250g/m2 albo nieco większą. Poza nimi mamy również sprzedawane teczki, których faktura materiału będzie nieco inna, czy też będą miały wiele ciekawych kolorów. Niekiedy dochodzi do lakierowania kartonu, ponieważ dzięki temu uzyskiwać można większą odporność takiej teczki. Gdy chcemy mieć teczkę, która będzie miała większą trwałość to powinno się sięgać po taki produkt, który przygotowany jest z litej tektury i dodatkowo laminowany. Można się także spotkać z teczkami, których oprawy wykończone są tapetą introligatorską. Teczki wykonane niekiedy są także z tworzyw sztucznych takich jak PCV czy polipropylen.

Teczki kartonowe czy tekturowe są z natury nieprzeźroczyste. Natomiast teczki z materiałów takich jak PCV mogą być przeźroczyste. Jeśli chodzi o barwy dostępnych teczek to będą one w stanie zainteresować nawet najbardziej wymagających użytkowników, dlatego wybór estetyczny nie będzie trudny. W przypadku teczek z tektury często pojawia się specjalny nadruk, na którym umieścić można opis co będzie pomocne, w przypadku takich teczek, które mają nam służyć do segregowania dokumentów. Dodatkowo teczki mają specjalne indeksy albo szyldy, dzięki którym można opisać zawartość. spotkamy się z teczkami, które mają kieszeń na dużą kartę opisową. Teczki wiązane W tej grupie znajdują się tradycyjne teczki, które są wiązane z grubego kartonu. Taśmy wiążące są tam umieszczone na połowie wysokości okładki i będą bardzo podobne. Często wykonuje się je z tworzyw sztucznych. Dla niektórych dobrą propozycją mogą być teczki polipropylenowe, które zamyka się przez okręcenie specjalnego sznurka, na guzikach, które umieszczone są na okładce. Teczki zamykane na gumkę W przypadku zamknięć na gumkę to mamy kilka różnych propozycji. Proste rozwiązanie to naciąganie gumki na okładkę na całej jej wysokości. Innym rozwiązaniem będzie gumka naciągana na rogi okładki.

Jaką teczkę wybrać?Zdjąć można lekko gumkę z jednego rogu i szybko sprawdzić czy potrzebne dokumenty się tam znajdują. Po założeniu klapy można też w niektórych teczkach zaciągać gumkę na haczyk. Dzięki temu zawartość, która znajduje się w teczce będzie dobrze zabezpieczona. W teczkach z gumką znajduje się także opcja zakładania gumki na guzik, który znajduje się na okładce przeciwległej. Teczki zamykane na rzep Będą to w dużej mierze takie teczki, które są z grubej tektury a niekiedy również z sztucznych tworzyw. Mogą mieć dwa lub jeden rzep. W przypadku teczek kartonowych raczej takie na rzep nie są spotykane. Teczki zamykane na suwak Podobnie jak koszulki na suwak obecnie pojawiają się również tego rodzaju teczki, Wyglądają bardzo podobnie, dobrze przechowuje się w nich dokumenty. Teczki zamykane na zatrzaski W zależności od tego jaką mamy teczkę zatrzaski mogą być różne. Gdy teczki mają tekturowe skrzydła stosuje się zatrzaski, które są podobne jak napy. W teczkach z rączką podobny będzie mechanizm jak w tornistrach.