Kilka słów o skoroszytach

Najlepiej sprawujące się skoroszyty wykonywane są z tworzyw sztucznych. Tutaj przednia okładka będzie najczęściej przeźroczysta, a tylna nieprzeźroczysta.

Skoroszyty biurowe Mogą zmieścić do około 200 stron A4. Mają standardowy rozstaw otworów na poziomie 8 cm. Przedziurkowane arkusze nakładane powinny być na metalowe wąsy. Dociska się plastikowym paskiem, który zakłada się na te wąsy i na koniec zagina. Materiał Wykonuje się z skoroszyty albo z tworzywa określonego powszechnie jako PCV albo polipropylen. Jednak spotykamy i takie, które wykonywane są z białego kartonu albo takiego, który ma naturalny odcień. Karton nie będzie zapewniał przeźroczystości, aby zobaczyć pierwszej kartki i dlatego nie zawsze takie rozwiązanie będzie się dobrze sprawdzać. Wprowadza się zamiast tego skoroszyty połówkowe. Tutaj front jest przycięty w połowie i w ten sposób otrzymujemy możliwość zobaczenia pierwszej części arkusza. Takie rozwiązanie będzie na pewno bardzo wygodne. Jeśli chodzi o skoroszyty plastikowe to obie okładki mogą być nieprzeźroczyste. Z drugiej strony mamy takie, które są obustronnie przeźroczyste. Producenci tak naprawdę realizują bardzo wiele różnych skoroszytów.

Tak szerokie zróżnicowanie gwarantuje zawsze możliwość znalezienia odpowiedniego produktu. Paleta barw tutaj ma także znaczenie, ponieważ dla wielu osób jest to szansa na lepsze uporządkowanie dokumentów i samych skoroszytów i na pewno będzie to miało znaczenie. Mechanizmy spinające Oprócz klasycznych wąsów można także znaleźć takie propozycje, w których zamiast wąsów mamy specjalne ringi. Dzięki temu można wygodnie przekładać te wszystkie strony, które zostały wpięte. Ułatwiony dostęp mogą gwarantować także specjalne sprężyny, które są tam wykorzystywane, ponieważ dzięki nim wpinać można większe ilości stron. Rozwiązanie takie wymaga jednak dziurkowania zawartości i zastosowania specjalnych koszulek. Kiedy wpina się nienaruszone arkusze można dobrać ciekawe rozwiązania ułatwiające realizację wpięć. Skoroszyt z klipsem zaciskowym - tutaj na grzbiecie umieszcza się klips, który po nasunięciu spina wszystkie arkusze. Większość rozwiązań pozwala na wpięcie około 30 stron. Gdy wymagania są większe to można poszukać wydajniejszego skoroszytu, który pozwoli na wpięcie np. 60 stron. Skoroszyt z listwą zaciskową - to podobne zasady działania jak klips, tyle że można uzyskać lepsze trzymanie wpiętych dokumentów, co dla niektórych użytkowników ma znaczenie.